in

Botoks Nedir? 7 Maddede Botoks Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gergin kaşlar, ifadesiz bakışlar, bir türlü yerinden oynamayan mimikler… Botoks denilince çoğumuzun gözünde bu sahneler canlanıyor. Tabii bunun nedeni, botoksun ancak yanlış uygulandığında haber değeri taşıması. Zaman zaman komik görüntülere sebebiyet verse de aslında bugün gençler arasında bile düzenli botoks yaptıranlar var. Doğru ellerde kimsenin ruhu bile duymadan güzelleşmek mümkün! Üstelik sadece güzellik için değil, kimi zaman sağlık için de gerekli görülebiliyor. Peki botoks nedir, botoks hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Hepsini sizin için detaylıca araştırdık.

1. 18. yüzyılda Almanların korkulu rüyası olan bir çeşit zehir

Botoks, Clostridum Botulinum adlı bakteriden üretilen saf ve doğal proteinin minik iğneler ile vücuda düşük dozda uygulanmasına deniyor. Bu bakterinin geçmişi ise tek kelimeyle karanlık! Botulus kelimesi, Latincede “sosis” anlamına geliyor çünkü 18. yüzyılda kötü hazırlanmış sosislerde görülen bu toksik yani zehirli madde felçlere ve ölümlere neden olmuş.

2. Bilimin elinden kurtulmaz tabii…

1973 yılında toksini izole eden Dr. Scott, botoksun tıpta kullanımının fitilini de ateşleyen isim. O tarihten bu yana şaşılıkta, yüz felçlerinde, migrende, aşırı terlemede, göz kapağında ve hatta yemek borusu spazmlarında botoks kullanılabiliyor. Botoksun bir diğer tıbbi kullanım alanı da vajinismus tedavisi.

3. Gelelim botoksun kadınları cezbeden yanına

Botoks, kırışıklardan kurtulmanın ve böylece genç görünmenin de en acısız yolu. Cerrahi işlem gerektirmiyor, küçük iğnelerle yalnızca işlem gerektiren kaslara ve düşük dozda uygulanıyor. Ofis ortamında 10 dakikada yapılabilen botoksun 2. günden itibaren başlayan etkisi 8 aya kadar sürüyor.

4. Mefisto kaşları efsanesi!

Uzman bir doktorla çalışıyorsanız “Botoks felce neden olur!”, “Botoks yılan zehridir!” gibi kulaktan kulağa dolaşan söylentilerden korkmanıza gerek yok. Ancak kaşların aşırı gerilmesiyle oluşan Şeytan Yüzü/Mefisto Kaşları efsanesinden kesinlikle korkmalısınız. Goethe’nin şeytani karakteri Mefisto’ya benzememek için belki de önce doktorunuzun geçmişte botoks uyguladığı kişilerin resimlerini görmelisiniz.

5. Kırışıklardan kurtulmak herkesin hakkı

Kas hastalığı bulunanları ve hamileleri kenara ayırırsak, herkes bu uygulamayı yaptırabilir. Botoksa gösterilen ilgi arttıkça hem bu uygulamayı öğrenen doktorlar hem de uygulayan klinikler de sayıca artmış oldu. Bu nedenle genç görünmek artık yalnızca çok zengin kadınların tekelinde değil.

6. Erkeklerin de iki numaralı favorisi

İş hayatının stresiyle erken çöken erkekler de çaktırmadan botoksun nimetlerinden faydalanıyor tabii. Botoks, erkekler arasında en yaygın uygulanan estetik uygulamalar arasında ikinci sırada. Listenin başında ise gönüllerin efendisi “saç ektirme” var.

7. İfadesini düzeltmek isteyenler için de geçerli bir çözüm

Yaştan ve kırışıklardan yana derdi olmadığı halde estetik amaçlı yaptıranlar da var. Sürekli mutsuz ya da öfkeli görünmesine neden olan çizgilerden kurtulmak isteyenler, yüzlerindeki ifadeyi değiştirmek için doktorun kapısını çalabilir. Alındaki ya da dudak çevresindeki kaslara yapılacak küçük bir müdahale ile sert ifadeyi yumuşatmak mümkün.

İçeriği Oylayın

0 points
Upvote Downvote